Wizytownik wiedzy

Druk, wzory, rodzaje

Szablony wizytówek

Przykuwające uwagę

Druk wizytówek

Szybkie terminy realizacji

Lis 08, 2017

Wizytówki klasyczne czy z zaokrąglonymi rogami?

Klasyczna wizytówka ma kształt prostokąta i właśnie z taką spotykamy się najczęściej. Jednak projektując wizytówkędla siebie, możemy wybrać alternatywę w postaci wizytówki z zaokrąglonymi rogami. Jaka jest między nimi różnica, poza tą oczywistą, czyli wyglądem?

Klasyczne, prostokątne wizytówki mają zwykle wymiary 90×50 mm, są więc nieco większe od kart kredytowych. Wizytówki z zaokrąglonymi narożnikami są mniejsze i bardziej zbliżone do tradycyjnego rozmiaru kart – drukarnie oferują najczęściej wielkości 85×54 mm lub 80×55 mm. Wymiary nie są jednak jedyną różnicą między wizytówkami – o innych przeczytasz w dalszej części artykułu.

 

Wizytówki z zaokrąglonymi rogami – cena

Przeglądając oferty drukarni, nietrudno zauważyć, że te dwa rodzaje wizytówek różnią się ceną. Wizytówki z rogami zaokrąglonymi są droższe od tych klasycznych. Dlaczego? Spowodowane jest to procesem produkcyjnym. W przypadku zaokrąglonych narożników konieczna jest kalibracja maszyn, co jest dość czasochłonne. Skomplikowanie procesu produkcji zawsze wpływa na cenę produktu, więc nie jest to wada zaokrąglonych wizytówek.

Różnica w cenie nie jest wysoka, zwykle wynosi ona kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. W dodatku zmniejsza się wraz ze wzrostem nakładu – przy wydruku np. 2000 wizytówek różnica cenowa może być naprawdę niewielka.

 

Zastosowanie wizytówek z okrągłymi rogami

Zaokrąglone wizytówki mają więcej zastosowań niż te klasyczne, prostokątne. Klasyczne zwykle pełnią funkcję wyłącznie kart wizytowych, czyli takich, które wręcza się klientowi lub kontrahentowi. Wizytówki zaokrąglone, ze względu na swój kształt i rozmiar, mogą zostać wykorzystane w inny sposób.

Format wizytówek z okrągłymi narożnikami można wykorzystać nie tylko do zadrukowania danymi pracownika i firmy. Takie karty mogą zostać wykorzystane jako elementy promocyjne, np. kieszonkowe kalendarze. Można połączyć funkcję wizytówki i kalendarza, zadrukowując obie strony wizytówki. Siłownie i kluby fitness wykorzystują taki format do stworzenia karnetów dla klientów.

Domowe sposoby na wizytówki?

Są osoby, które chciałyby zaoszczędzić na wydruku wizytówek i próbują stworzyć je samodzielnie w domu, na domowej drukarce. Być może nie zdają sobie sprawy, jak ogromne znaczenie dla wizerunku firmy i osoby mają profesjonalnie wyprodukowane wizytówki. O ile w przypadku tradycyjnych, prostokątnych, możliwe (choć trudne) jest równe wykrojenie wizytówek, o tyle wizytówki z zaokrąglonymi rogami domowej roboty praktycznie nigdy nie wyglądają dobrze.

Do stworzenia zaokrąglonych narożników stosuje się specjalne wykrojniki, maszyny muszą być odpowiednio skalibrowane. Wszystkie te procesy wymagają czasu i doświadczenia —  zaokrąglone wizytówki domowej roboty nie będą tak równe i estetyczne, jak te, stworzone w drukarni na odpowiednich maszynach.

Podsumowując, wizytówki z zaokrąglonymi rogami różnią się od tych tradycyjnych głównie ceną i czasem realizacji, co wynika ze skomplikowania procesu produkcyjnego. Jednak różnice w cenie zwykle nie są duże, szczególnie że wizytówki zaokrąglone mają nieco więcej zastosowań, niż te prostokątne.

 

Podziel się:Archiwa wpisów