Moda na ekologię dociera również do firm produkujących wizytówki czy zajmujących się realizowaniem zamówień na nadruki na wizytówkach. Także w przypadku wizytówek ważna staje się możliwość ponownego wykorzystania papieru czy celulozy. Coraz częściej przy produkcji papierów na wizytówki ekologiczne wykorzystuje się również dodatki organiczne i minimalizuje nakłady energii. Dzięki temu wizytówki powstają z poszanowaniem energii, a jednocześnie mogą zaskakiwać kolorystyką. Bo wizytówki ekologiczne wcale nie muszą być szare.
Najczęściej wizytówki ekologiczne kojarzone są z szarym papierem z odzysku, o standardowej gramaturze 350 g/m2, na którym wykonano jednostronnie nadruk. Pozyskany z recyklingu papier zazwyczaj jest dodatkowo oznaczony certyfikatem FSC Recycled. Ten rodzaj wizytówek posiada lekko chropowatą powierzchnię, przypominającą papier kraft. Tak najczęściej oznaczany jest najpopularniejszy rodzaj papieru z odzysku, który wykorzystuje się do produkcji wizytówek ekologicznych. Papier może być również grubszy, a dzięki dodatkom można mu nadać różne odcienie. Przy produkcji wizytówek z papieru makulaturowego zwraca się szczególną uwagę na fakt, aby papier bielony, jednak bez użycia chloru.
Miłośnicy wizytówek ekologicznych mogą pójść dalej. Przy produkcji wybranych rodzajów wizytówek sięga się m.in. po energię wiatrową, co również może być podkreślone przy wyborze papieru na wizytówki. Bardzo często wizytówki ekologiczne, które powstają z wykorzystaniem energii wiatrowej, zawierają w swoim składzie określoną ilość włókien z recyklingu, np. około 30%, a ich faktura jest nieco szorstka, przypominająca filc.
Niektóre wizytówki w swoim składzie mogą zawierać domieszkę włókien z alg morskich, w zależności od wyboru może w nich być nawet 30% takich włókien. Ten rodzaj papieru jest stosunkowo sztywny, dostępny najczęściej w jasnych odcieniach i jest papierem o wysokiej gramaturze (nawet około 380 g/m2). Przy jego wytworzeniu wykorzystuje się energię odnawialną. Zamiast alg w papierze może się pojawić dodatek w postaci odpadów z migdałów, któremu wizytówki ekologiczne będą zawdzięczać lekko różowy odcień oraz nieco chropowatą powierzchnię. Takie wizytówki składają się prawie w 50% z odpadów: około 30% stanowi papier z recyklingu, około 15% zawartości stanowią odpady migdałowe.
Oryginalna faktura, przypominająca ozdobny papier, to główna cecha charakterystyczna papieru z dodatkiem bawełny. Podobnie jak w przypadku pozostałych papierów z domieszką naturalnych włókien ich zawartość jest dość niska (około 10% włókien bawełnianych, którym papier zawdzięcza jasny biały kolor). Zamiast bawełny można także wykorzystać eukaliptus, pozyskiwany z plantacji organicznych. W przypadku papierów z dodatkiem odpadów organicznych dostępne są także papiery z dodatkiem orzechów, który nadaje im charakterystyczny brązowy odcień, czy kiwi, które barwi papier na zielono.
Choć wizytówki kojarzą się z różnymi rodzajami papieru, który w swoim składzie mogą zawierać jakieś naturalne czy organiczne dodatki, to na rynku dostępne są także wizytówki ekologiczne wykonane z kartonu bezdrzewnego. Taki karton powstaje z roślin jednorocznych, jak trzcina, len czy konopie. Do produkcji takiego papieru nie jest potrzeba duża ilość energii.
Przy ekologicznych papierach warto również pamiętać o ręcznie robionych, ekskluzywnych papierach czerpanych, w których mogą być zatopione różne elementy organiczne.
Wizytówki ekologiczne bardzo często są pakowane w specjalne pudełka, które również wykonano z papieru z recyklingu. Niektóre firmy zajmujące się produkcją wizytówek i papierów ekologicznych idą jeszcze dalej i wykorzystują np. dna takich pudełek jako wizytówkę ze specjalnym, ekologicznym przekazem, czyli z zatopionymi w papier nasionami drzew i krzewów.