Wizytownik wiedzy

Druk, wzory, rodzaje

Szablony wizytówek

Przykuwające uwagę

Druk wizytówek

Szybkie terminy realizacji

Paź 17, 2017

Wizytówki 3D – czy to możliwe?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób uatrakcyjnić swoją wizytówkę, pomyśl o lakierze wypukłym. To właśnie ten lakier pozwala uzyskać tzw. efekt 3D, czyli wypukły druk na papierze – płaska, mało oryginalna wizytówka może zamienić się w niespotykaną atrakcję, która zainteresuje każdego!

Ogromną popularnością niezmiennie cieszą się wizytówki z lakierem UV, ponieważ taki lakier daje bardzo ciekawy efekt i sprawia, że wizytówka wygląda bardziej profesjonalnie. Jednak coraz więcej osób odkrywa lakier puchnący, który nie tylko świetnie wygląda – pozwala też „poczuć” wizytówkę, ponieważ niektóre jej elementy są wypukłe i wyraźnie wyczuwalne w dotyku.

Jak produkuje się wizytówki z lakierem wypukłym?

Wizytówki drukowane są na wybranym papierze (zwykle o gramaturze 350g), następnie foliowane są laminatem matowym. Puchnący lakier nakłada się tylko na wybrane elementy wizytówki, takie jak logo. Selektywny lakier sprawia, że pokryte nim fragmenty są błyszczące i wyraźnie odróżniają się od reszty powierzchni wizytówki. Lakier utrwalany jest promieniami ultrafioletowymi, co zwiększa jego odporność na uszkodzenia.

 

 

Wizytówki z lakierem wypukłym mają pewne niewielkie ograniczenia. Lakierowanie wykonywane jest tylko na przedniej stronie wizytówki (ze względu na tworzącą się wypukłość). Poza tym specjaliści odradzają stosowanie puchnącego lakieru na krawędziach wydruku, ponieważ podczas rozcinania materiałów na odpowiedniej wielkości wizytówki, może dojść do odpryskiwania lakieru, co zniszczyłoby pożądany efekt.

Jak używać lakieru wypukłego?

Puchnącym lakierem powinno się pokrywać tylko niektóre elementy na wizytówce, nie całą jej powierzchnię. Efekt 3D ma podkreślić najważniejsze informacje i nadać wizytówce niepowtarzalnego charakteru. Klienci najczęściej decydują się na lakierowanie loga lub imienia i nazwiska na wizytówce – te elementy są zwykle najważniejsze, warto więc je podkreślić.

Fragmenty wydruku pokryte lakierem wypukłym będą wyróżniać się nie tylko wyczuwalną w dotyku strukturą, ale także połyskiem. Powierzchnia wizytówek pokrywana jest matowym laminatem, a dopiero na tak przygotowaną powierzchnię nanoszony jest puchnący lakier selektywny. Dzięki temu najważniejsze informacje na wizytówce będą skutecznie zwracać uwagę osoby, która taką wizytówkę zobaczy.

Wizytówki z lakierem wypukłym a tłoczenia

Wiele osób zastanawia się, czy jest różnica pomiędzy uzyskaniem przestrzenności na wizytówce za pomocą tłoczenia oraz lakierowania. Efekt na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo podobny, jednak zasadniczą różnicą jest wykorzystana do tego technika. Czym się różni tłoczenie od lakieru wypukłego?

Uzyskanie efektu wypukłości w przypadku tłoczenia polega na użyciu specjalnej matrycy, która zmienia strukturę papieru. Oznacza to, że pożądany wzór jest „wbijany” w papier tak, że z jednej strony powstaje element wypukły, a na odwrocie wizytówki jest on wklęsły. Stosując selektywny lakier puchnący, uzyskujemy efekt 3D nie ingerując w papier – podkreślone są elementy tylko z jednej strony wizytówki, z drugiej zaś jest ona całkowicie gładka.

Dla kogo wizytówki z drukiem wypukłym?

Efekt puchnącego lakieru wykorzystywany jest szczególnie chętnie przez przedstawicieli branż nawiązujących do luksusu, elegancji czy minimalizmu. Połączenie matowej powierzchni wizytówki z błyszczącymi, wypukłymi elementami pozwala się wyróżnić, ale nie w sposób nachalny, a bardzo subtelny i gustowny. Wizytówki z lakierem wypukłym będą idealne dla niemal każdego przedsiębiorcy, który chce uzyskać niepowtarzalny i zaskakujący efekt.

Podziel się:Archiwa wpisów